29.7 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Почина главниот палестински преговарач за мир со Израел, имал коронавирус

Саеб Ерекат, главниот палестински преговарач во мировниот процес со Израел, почина на 65-годишна возраст откако заболел од Ковид-19, изјави официјален претставник на неговото движење Фатах.

Истакнатиот палестински портпарол, Ерекат служеше и како генерален секретар на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) и беше член на нејзината најмоќна фракција – Фатах.

Тој силно се залагаше за решение на две држави за ставање крај на конфликтот со Израел и остро ја критикуваше израелската политика на населување на окупираната територија, за која рече дека може да ги уништи изгледите за одржлива Палестина.

Ерекат на 8 октомври потврди дека бил заразен со коронавирус.

Во 2017 година, тој беше подложен на трансплантација на бели дробови во САД, што го ослаби неговиот имунитет.

Минатата недела тој беше пренесен од неговиот дом во градот Ерихон на Западниот Брег во медицинскиот центар Хадаса во Израел. Лекарите го приклучиле на апарат за дишење и го ставиле во медицински предизвикана кома откако неговата состојба се влошила.

Related posts

ФИТР: Нови 4 алатки за дигитализација на општините – поефикасен и поотворен јавен сектор

admin

Турција спаси 25 мигранти во Егејското Море

admin

Лавров: Ниту една турска мировна мисија нема да биде испратена во Нагорно-Карабах

admin