29.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Полицијата ФАТИ ДЕЛ ОД НАПАЃАЧИТЕ ВО ВИЕНА (вознемирувачки видеа)

Нов терористички напад ја потресе Европа вечерва. Во Виена седум лица загинаа, а повеќе се ранети во напад во близина на синагогата во центарот на градот, пренесуваат австриските медиуми.

https://youtu.be/hhSTuLQ2Rf0

Локалните медиуми пренесуваат дека зво реакцијата на полицијата еден бил убиен. Полицијата брзо реагираше и го пребарува секој ден од градот. Некои снимки покажуваат дека полицијата оди од ресторан до ресторан во потрага по терористи, додека гостите се кријат под масите.

Шефот на виенската полиција изјави дека станува збор за терористички напад. Како што рече, нападот го извршиле неколку терористи. Тој апелираше до граѓаните да не излегуваат на улица.

https://twitter.com/arutz20/status/1323369755097653248?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1323369755097653248%7Ctwgr%5Eshare_3&ref_url=https%3A%2F%2Fvesnik.com%2Fnode%2F158349

Очевидци исто така велат дека имало најмалку 50 истрели.

https://twitter.com/Birbuketgokyuzu/status/1323373774637572098?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1323373774637572098%7Ctwgr%5Eshare_2&ref_url=https%3A%2F%2Fvesnik.com%2Fnode%2F158349

„Звучеше како експлозија, а потоа сфативме дека пука. Потоа видовме лице како трча по Зајенштетен, кој пукаше со автоматско оружје. Потоа се сврте во правец на Шведенплац. Таму продолжи дивјачки да пука. Потоа пристигна полицијата и пукаа“, рекоа тие.

Related posts

НАТО во февруари ќе одлучи за мисијата во Авганистан

admin

Numerologët zbulojnë: Këto janë ditët më të lumtura të dasmave në vitin 2022, ndërsa një ditë është veçanërisht e rëndësishme

admin

EU to impose tariffs on US goods over Boeing dispute

admin