20.7 C
Los Angeles
August 15, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Пленковиќ: Хрватска е во најтешкиот момент на епидемијата

Премиерот Андреј Пленковиќ рече дека Хрватска, со повеќе од 3.000 новозаболени денеска, е во „најтешкиот момент на епидемијата“ и истакна дека е клучно граѓаните да ги почитуваат преземените мерки.

Тој на отворениот дел од владината седница рече дека тие мерки се сериозно осмислени и даваат резултати.

– Во моментов, никој во Владата не сака натамошно заострување, затворање и забрана за движење, рече Пленковиќ.

Тој додаде дека сепак постои многу јасен тренд на намалување на растот на новозаразените лица.

– Во последните седум дена имаме 5,5 проценти повеќе заразени. Тоа е важно. Овие мерки ќе доведат до намалување на растот на инфекцијата, рече Пленковиќ, повикувајќи ги граѓаните да ги почитуваат мерките преземени за заштита на здравствениот систем.

– Со подигање на мерки за самодисциплина, граѓаните можат да придонесат за намалување на инфекцијата, рече Пленковиќ.

Related posts

Откако се омажи, славната актерка реши да го продаде станот во Њујорк во кој ги помина изминатите години!

admin

Брисел сѐ уште се надева дека Скопје и Софија можат да постигнат компромис

admin

Kujdes: Burrat nuk janë të emocionuar me këtë tip gruaje

admin