20.7 C
Los Angeles
August 15, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Пендаровски се слушнал со Радел – зборувале Пендаровски да ја посети Бугарија

Претседателите на Република Северна Македонија Стево Пендаровски и на Бугарија Румен Радев денеска телефонски разговараа за позициите на двете држави во однос на условите за започнување преговори на нашата држава за членство во Европската Унија.

– Двајцата претседатели разговараа за можноста да се постигне одржливо решение за европскиот развој на нашиот регион и, особено, за интеграцијата на Република Северна Македонија во Европската Унија, стои во соопштението од Кабинетот на Пендаровски.

Шефовите на државите, како што се наведува во соопштението, разговарале и за можноста за остварување на посета на претседателот Пендаровски на Бугарија, кога ќе се создадат соодветни услови.

Related posts

Каракачанов: Не верувам во декларации и интервјуа, потребен е анекс или нов договор

admin

A new boxing gym in Monroeville gives women the opportunity to train

admin

Манчестер сити за Меси ќе понудат 50.000.000 евра

admin