27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Пендаровски му се јави на австрискиот колега и го осуди терористичкиот напад во Виена

Претседателот Стево Пендаровски денеска во телефонски разговор со неговиот австриски колега Александeр Ван дер Белен остро го осуди синоќешниот терористички напад во центарот на Виена и изрази жалење за загубените животи во овој насилнички акт, информираат од Кабинетот на шефот на државата.

Пендаровски упатил длабоко сочувство до граѓаните на Австрија, како и до семејствата на жртвите и повредените.

Претседателот на државата изразил подготвеност за сеопфатна соработка во насока на превенција и пресретнување на радикализмот и тероризмот, мотивирани од верскиот фундаментализам.

– Двајцата претседатели оценија дека синоќешниот терористички акт во Виена е напад врз заедничките вредности во кои веруваме и врз нашиот начин на живот, информираа од кабинетот на Пендаровски.

Related posts

10 fastest growing travel destinations in Europe of 2017

admin

„Медиапул“ по изјавата на Заев: Од Софија засега нема сигнали дека е блиску до договор со Скопје

admin

Fitbit’s first smartwatch can now make payments in the UK

admin