29.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Пенал хет-трикот на Солер не е рекорден во Ла Лига

Прв пат во историјата на Ла Лига, синоќа на „Местаља“ беа досудени три пенали против Реал Мадрид. Сигурен реализатор на пеналите беше Карлос Солер.

Во историјата на шпанскиот фудбал девет пати биле досудени три или повеќе пенали против еден тим. Покрај Солер,само уште двајца, реализирале три или повеќе пенали на еден натпревар.

Првиот е легендата на Реал, Алфредо Ди Стефано. Во 1958 година тој три пати погодил од белата точка против Селта.

Вториот е Ален Петернац, кој сега е асистент-тренер во стручниот штаб на Динамо Загреб. Петернац, во 1996 година, постигнал четири гола од 11 метри, а Ваљадолид го победил Овиедо со 8:3.

Судијата Хесус Хил Манзано, кој ја делеше правдата синоќа на „Местаља“, во кариерата 32 пати му судел на Реал и досудил 11 пенали за „кралскиот клуб“.

Related posts

New York probes payments that reduced US President Donald Trump’s taxes

admin

Мората и Коке се вратија во репрезентацијата на Шпанија

admin

Këto janë pikat e dobta të çdo shenje horoskopi!

admin