21.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Откажани сите прослави за Нова Година во Москва

На новогодишната ноќ сите ресторани во Москва ќе бидат затворени, изјави шефот на Одделот за трговија и услуги на рускиот главен град, Алексеј Немерјук.

„Новата година ќе дојде, нема да исчезне никаде, ќе се појави на 31 декември, но за жал, очигледно, во нешто поскромен формат. Повеќето ресторани нема да работат ноќе, поточно, не повеќето, туку сите”, прецизира Немерјук за „Русија 24″.

Според него, исто така, не е планирана културна програма во рестораните.

„Во суштина, ќе може да се дочека Новата година на 31 декември и 1 јануари и другите денови во сите ресторани во Москва, но со исклучок на ноќното време“, додаде Немерјук.

Според него, не станува збор за целосно затворање на рестораните во руската престолнина.

Претходно, градоначалникот на Москва, Сергеј Собјанин, воведе дополнителни мерки поради пандемијата на коронавирус. Меѓу другото, од 23.00 до 6.00 часот не работат ресторани, кафулиња, барови. Ова нема да важи за испорака.

Related posts

Poor countries set to miss out on Covid vaccines as wealthier nations hoard doses, campaigners warn

admin

„Фајзер“: Вакцината е ефикасна 95 проценти, нема несакани ефекти, а наскоро ќе пристигнат 50 милиони дози

admin

EU’s Barnier says upcoming UK legislation could push Brexit talks into crisis – RTE

admin