33.3 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Османи: Заедничкото претседавање со Бугарија е историски момент со огромна симболика

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, заедно со министерката за надворешни работи на Република Бугарија, Екатерина Захариева, беше домаќин на состанокот на министрите за надворешни работи на Берлинскиот процес за Западен Балкан. Овој состанок е дел во низата значајни настани во рамките на заедничкото претседателство со процесот на Северна Македонија и Бугарија во 2020 година.

„Ова наше прво заедничко претседателство е историски момент со огромна симболика, кој укажува дека регионот презема иницијатива и одговорност врз процесите што ја определуваат неговата иднина. На тоа гледаме како на позитивен знак дека земја членка на ЕУ и земја кандидат може да работат заедно во интерес на земјите од регионот“, истакна Османи на состанокот.

Берлинскиот процес, почнат од германската канцеларка Ангела Меркел во 2014 година, има цел да ја поддржи европската интеграција на земјите од Западен Балкан преку поголема економија и поврзаност. Османи во оваа пригода изрази благодарност до иницијаторот и предводник на Берлинскиот процес – Германија, која беше претставена од министерот Хајко Маас, кој воедно говореше и за заедничката прес-конференција, која следуваше по состанокот.

„Улогата на Германија за севкупниот напредок на регионот е непроценлива“, рече Османи.

„Остваривме ефективен придонес за регионот преку конкретни и опипливи резултати со забележлив позитивен ефект за сите. Регионалниот договор за слободно патување со лични карти во земјите од Западен Балкан, продолжувањето на успешната иницијатива на регионалните зелени коридори и кон транспортните коридори на Европската Унија, како и дополнителниот импулс кон здравствената соработка во ова време на пандемија, се успешни иницијативи што ќе остварат дополнителни олеснувања за бизнисите и граѓаните и тоа како во рамките на транзитот меѓу самите земји од Балканот така и во рамките на нивното поврзување со земјите на Европската Унија“, посочи Османи.

Тој ги повика своите колеги од Западен Балкан да гледаат кон иднината и да работат заедно на сите овие заеднички проекти и да се стремат кон добрососедски односи.

„Како круна на нашите напори, утре, на лидерскиот самит, ќе биде лансиран новиот акциски план за воспоставување заеднички регионален пазар и зелената агенда за Западен Балкан, кои беа подготвени под водство на Европската комисија и Советот за регионална соработка. Тоа значи прв пат формирање заеднички пазар врз основа на ЕУ-стандардите и критериумите на заедничкиот европски пазар“, дополни Османи.

За време на состанокот, шесте земји од Западен Балкан – Република Северна Македонија, Албанија, Србија, Косово, Црна Гора и Босна и Херцеговина – го поздравија ова копретседателство, особено постигнатите цели во однос на подобрувањето на поврзаноста во сите аспекти: транспорт, енергија, дигитална поврзаност помеѓу луѓето, зближување на младите, вклучително и преку образованието, заштитата на животната средина. Беше потврдена заедничката заложба за полноправно членство во европското семејство преку спроведување на потребните реформи. Земјите од регионот повикаа европската перспектива на Западен Балкан да остане високо на агендата на ЕУ.

По завршување на состанокот, министрите Османи и Захариева учествуваа на тинк-тенк форумот организиран од страна на Институтот за демократија „Социетас цивилис“ – Скопје, во соработка со Европскиот совет за надворешна политика (ECFR) од Софија.

Related posts

Голем број на смртни случаи во БиХ: 31 починат и 761 новозаразен од Ковид-19

admin

Абазовиќ: Ми нудеа 21 милион евра да не го соборам Ѓукановиќ од власт

admin

Horoskopi: Muaji i ndryshimeve, ç’ju pret këtë nëntor?

admin