27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Овие ѕвезди земале милиони за да пејат кај озлогласени водачи

Иако бројни групи за човекови права апелираа до Ники Минаж да го откаже нејзиниот настап во Ангола, популарната поп-пејачка неодамна се приклучи на списокот на забавувачи кои немаат совесен приговор за забава на диктаторите и водачите на тиранските режими. Ники зборуваше за Унител, компанија делумно во сопственост на претседателот на Ангола, Хозе Едуардо дос Сантос, обвинета за разни корупциски скандали и основни повреди на човековите права.


Минаж, наводно, добила 2 милиони долари, а во отвореното писмо од Здружението за човекови права се вели дека дос Сантос е „политичар чија практика е да малтретира и затвора луѓе, да убива политички противници, новинари и активисти кои укажуваат на тоа“.

Кание Вест

Познатиот рапер и сопруг на старлетата Ким Кардашијан пееше во 2013 година на венчавката на внукот на казахстанскиот претседател Нурсултан Назарбеев. Здружението за човекови права „Назарбеј“ е обвинето за крајно кршење на човековите права.

575027_050


Џенифер Лопез

Со својот секси танц и изглед, Џеј Ло ја зголеми прославата на роденденот на туркменскиот претседател Гурбангули Бердимухамедов, чиј режим е опишан како еден од „најрепресивните во светот“ – според извештајот на Хјуман рајтс воч. Но, тоа не ја спречи Џенифер да ја пее „Среќен роденден“ на начин на Мерилин Монро на озлогласениот претседател на една изолирана советска република.

Super Bowl LIV Halftime Show - Kansas City Chiefs v San Francisco 49ers


Бијонсе

Додека нејзиниот нов албум Лимонада крева прашина околу наводната афера што таа ја открива, истата прашина ја крена и откритието дека Бијонсе пеела на приватна забава за Нова Година 2009 година на карипскиот остров Сент Луис. Бартс, организиран од членови на семејството на Моамер Гадафи.


Стинг

Познатиот пејач наводно настапил за Гулнара Каримова, ќерката на узбекистанскиот претседател Ислам Каримов, кој со љубов го нарекувале „диктатор кој ги готви своите непријатели“. Поради неговиот статус на голем хуманист, Стинг беше наречен лицемер, а пејачот одговори на обвинувањата велејќи дека „сметал дека концертот е организиран од УНИЦЕФ“, објави „Дејли меил“.

Related posts

Принцот Вилијам прележал коронавирус

admin

Магазинот „Тајмс“ ги избра Џо Бајден и Камала Харис за личност на 2020 година

admin

Мадс Микелсен во преговори да го замени Џони Деп како Гринделвалд во „Фантастични sверки“

admin