29.7 C
Los Angeles
August 12, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Нов негативен рекорд во кораназаразите во Албанија, се затвораат судовите и градинките

Kоронавирусот, кој зема сѐ поголем замав ги затвори судовите во градовите Круја и Драч, а до следниот четврток е затворен и судот во Тирана, известуваат во средата албанските медиуми.

Ширењето на заразата ги затвори и детските градинки во неколку градови, заразени лица има и во општинските администрации, во наставниот кадар во училиштата, па дури и во владата и парламентот.

И во средата е забележан нов негативен рекорд на дневно ниво на бројките на новозаразени, но и на хоспитализирани со Covid-19.

„Продолжува трендот на високи бројки на новоразарени. Во последните 24 часа тестирани се 1.725 сомнителни случаи, а опасниот вирус е дијагностциран кај 23 отсто од нив или 396 што е највисока бројка на заразени во едно деноноќие досега. Истовремено, во списокот на оздравени се внесени 105 лица, додека починаа четворица пациенти“, соопшти министертвото за здравство и социјална политика.

Се додава дека расте и бројот на оние на кои им е потребно болничко лекување. Моментно во трите ковид болници хоспитализирани се 338 лица.

Дсега во Aлбанија се направени 131.547 тестови, позитивен резултат е добиен кај 22.300 , оздравеле 11.578, додека понале 536 лица.

Од ресорното министертво најавуваат зголемување на бројот на тестирањата на дневно ниво, а премиерот Еди Рама во вторникот најави дека набрзо ќе бидат набавени и брзи тестови.

Related posts

Бајден: Дејтонскиот договор донесе мир, но работата не е целосно завршена

admin

Лидерот на Хезболах: Задоволен сум од падот на Трамп

admin

Борисов: Жалам што Северна Македонија сметаше дека со притисок и лобирање ќе не натераат да ја смениме позицијата

admin