29.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Најмалку 16 загинати во тајфунот „Гони“ на Филипините

Бројот на жртви во тајфунот „Гони“, најсилниот кој оваа година ги погоди Филипините, се зголеми на 16, објави филипинската Агенција за справување со катастрофи.

Тајфунот донесе силни ветрови, дождови и поплави што однесоа најмалку десет животи во провинцијата Албај. Шест лица загинаа во Кантадуани. Три лица се водат како исчезнати во провинциите јужно од главниот остров Лузон.

Гони, 18-тиот тајфун што ги погоди Филипините оваа година, уништи скоро 80 ​​проценти од куќите во неколку градови во Кантадуанес, а покраината во која живеат околу 275 000 луѓе е практично „отсечена“.

Повеќе од 300 куќи се уништени под карпи и магма од вулканот Мајон.

Гони е најсилниот тајфун што се појави во светот оваа година.

Related posts

Дресот на Марадона од култниот меч со Англија може да достине цена од 2.000.000 долари

admin

Czech police on the hunt for rifle stolen by deer

admin

Австриски лекари: Третиот бран на коронавирус би бил несовладлив

admin