27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Најмалку десет студенти загинаа при напад на Универзитетот во Кабул

Најмалку десет студенти загинаа во напад врз кампусот на Универзитетот во Кабул, изјави денеска официјален претставник на авганистанските власти.

Извор од полицијата соопшти дека во нападот 15 лица биле повредени.

Според очевидци, напаѓачите пукале кон студентите додека тие биле во кампусот.

Талибанците соопштија дека нивните борци не учествувале во нападот, а досега ниту една друга група не презеде одговорност.

Портпаролот на авганистанското Министерство за внатрешни работи, Тарик Аријан изјави дека неколку напаѓачи се во кампусот, каде во моментот се борат со припадници на безбедносните сили.

Related posts

Д-р Бибер: Трите проблематични аспекти на бугарската позиција

admin

Директорот на Борусија признава: Кимих навистина ме нервира!

admin

Комитет за финансиска стабилност: Финансискиот систем успешно одговори на првичниот удар од ковид-кризата

admin