30 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Мицотакис денеска ќе ги соопшти новите мерки, се очекува карантин во Грција

Грчкиот премиер, Кирјакос Мицотакис, се очекува денеска да објави нови мерки насочени кон спречување нов пораст на инфицираните со Ковид-19, соопштија владини претставници.

Мицкотакис ќе ги соопшти мерките по коннсултација со здравстото, откако вчера Комисијата епидемиолози на грчката Влада и предложи да воведе 30-дневен карактин во целата земја.

Грција пријави помалку случаи од повеќето европски земји, но бројот на заразени постепено се зголемува од почетокот на октомври, што ја натера владата повторно да воведе мерки, објави „Ројтерс“.

Според податоците на Министерството за здравство, регистрирани се 2.646 случаи на коронавирус, најголемо дневно зголемување од првиот случај во февруари.

Related posts

Мајкл Б. Џордан, најсекси маж на годината, се појави маскиран во ток-шоу

admin

Глен Клоуз: Гвинет Палтроу не заслужи Оскар за улогата во „Вљубениот Шекспир“

admin

Време е Македонија да игра на ЕП

admin