20.7 C
Los Angeles
August 15, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

МВР: Тројца од напаѓачите во Виена покрај австриското имале и македонско државјанство

Од МВР информираат дека денеска од австриската полиција побарала соработка за нападот што синоќа се случи во центарот на Виена.

-Денеска (03.11.2020) од австриската полиција, преку Европол, до Министерството за внатрешни работи беше доставено барање за соработка и информации околу терористичкиот напад кој се случи синоќа во Виена. Од списокот на австриската полиција, кој е доставен до повеќе полиции, меѓу кои и нашата, утврдено е дека три лица покрај австриското имаат и државјанство на Република Северна Македонија, и тоа К.Ф. (роден во Модлинг, Австрија), А.Г. (роден во Сент Полтен, Австрија) и У.А. (роден во Виена, Австрија). Секторот за меѓународна полициска соработка при МВР веднаш се стави на располагање на колегите од Австрија и интензивно соработуваме на сите елементи поврзани со овој случај.

Остварена е и директна комуникација меѓу премиерите Заев и Курц. Премиерот Курц изрази благодарност до премиерот Заев за искажаната солидарност и поддршка. Премиерите изразија подготвеност да ја продолжат комуникацијата и соработката во врска со терористичкиот напад доколку австриските служби утврдат таква потреба, се вели во соопштението на МВР.

Related posts

Македонија на 8 место во светот по смртноста од Ковид -19

admin

Германија ќе избира наследник на Меркел на 26 септември 2021 година

admin

МВР: „Австриската полиција преку Европол достави барање за соработка”

admin