24.3 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Маричиќ очекува поевтините судски такси да ја доближат правдата до граѓаните

Максималниот износ на судски такси што би можеле да го платите во еден судски спор е 6.000 денари, односно 36.000 доколку поднесете жалба, соопшти министерот за правда, Бојан Маричиќ.

„Од денеска во сила стапува Законот за изменување и дополнување на Законот за судски такси, со кој граѓаните конечно добиваат големо намалување на трошоците кои ги имаат во судовите. Свесни бевме дека тие трошоци беа високи, а на луѓето на кои им беше потребна правда се откажуваа од тоа да ја бараат во судниците“, рече министерот Маричиќ.

Тој вели дека овие промени се во духот на Националната стратегија за намалување на сиромаштијата, бидејќи граѓаните често се откажуваат од судска заштита на своите права заради високите судски такси.

Според него, судовите не би требало да бидат финансиски погодени од намалувањето на таксите, бидејќи сега граѓаните ќе бидат охрабрени почесто да се обраќаат до судовите.

„Министерството за правда и јас како министер и во наредниот период ќе продолжиме да работиме за остварување на тоа што ви го ветивме, правда достапна за секого и правна држава во која сите ќе бидеме еднакви пред законите“, рече Маричиќ.

Related posts

Германија: На секои четири минути умира по едно лице од Ковид-19

admin

Трамп: Ќе ја напуштам функцијата ако колеџот на електори гласа за Бајден

admin

Конечна разврска во групите Ф и Х, Меси го чека Роналдо на „Ноу Камп“

admin