28.5 C
Los Angeles
August 9, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Логар: Јанша не и наштети на Словенија со твитовите за американските избори

Шефот на словенечката дипломатија Анже Логар денеска ги негираше тврдењата на опозицијата дека твитовите на премиерот Јанез Јанша за американските избори се „дипломатско фијаско“ и „срам“ за земјата.

Јанша веднаш по завршувањето на американските избори на Твитер ја поздрави победата на Доналд Трамп, а по прогласувањето на Џо Бајден за победник, словенечкиот премиер не му честиташе, тврдејќи дека е прерано.

Логар наведе дека тврдењата на опозицијата повеќе ја осрамотуваат Словенија отколку твитовите на Јанша. Тој додаде дека Владата на Јанша во односите со САД и позицијата на земјата во Европска Унија направила многу повеќе отколку левичарските влади изминатите години.

Related posts

6.1 billion EUR for sustainable fisheries and safeguarding fishing communities

admin

Италија, Грција, Шпанија и Малта против новите правила за азил

admin

Борел бара да се отворат преговорите со Македонија и Албанија

admin