29.7 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

ЛЕ: Јазичи го покори „Сан Сиро“ како Ривалдо – Милан првпат загуби од 8 март

Фантастичната низа на мечеви без пораз на Милан заврши вечерва на „Сан Сиро“, откако францускиот Лил стигна до спектакуларна 0:3 победа во третото коло од Лига Европа.

За Милан ова е прв пораз од 8 март оваа година, а најголем виновник е Турчинот Јусуф Јазичи, кој постигна хет-трик за паметење. 23-годишниот Јазичи е првиот фудбалер кој постигнал хет-трик против „росонерите“ на „Сан Сиро“ по легендарниот Ривалдо во Лигата на шампионите во 2000.

Арсенал се намачи за 4:1 победа над норвешкиот Молде, Црвена звезда ја забележа втората победа, овојпат со 2:1 над Гент, додека Динамо Загреб првпат победи со 1:0 над австрискиот Волфсбергер.

ЛИГА ЕВРОПА, 3.КОЛО

ГРУПА А

Јанг Бојс – ЦСКА Софија 3:0

ГРУПА Б

Арсенал – Молде 4:1

ГРУПА Г

Лестер – Брага 4:0

Зорја Луханск – АЕК 1:4

ГРУПА Х

Милан – Лил 0:3

Селтик – Спарта Прага 1:4

ГРУПА Ј

Антверпен – ЛАСК Линц 0:1

ГРУПА К

Динамо Загреб – Волфсбергер 1:0

Феенорд – ЦСКА Москва 3:1

ГРУПА Л

Црвена звезда – Гент 2:1

Хофенхајм – Слован Либерец 5:0

МИЛАН – ЛИЛ

Related posts

Мадона продолжува да ја слави победата на Бајден

admin

Поранешен албански министер почина од коронавирус

admin

Нема многу надеж – Бугарија ќе ја блокира Македонија

admin