27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Иран ги зголемува залихите на збогатен ураниум над дозволеното

Иран постојано ги зголемува своите залихи на ниско збогатен ураниум далеку над границите утврдени во нуклеарниот договор со светските сили да не го збогатува на поголема чистота од дозволеното, соопшти Меѓународната агенција за атомска енергија во својот квартален извештај. Иран заклучно со 2 ноември имал залихи на 2.442,9 килограми ниско збогатен ураниум, за разлика од 2.105 килограми пријавени на 25 август.

Нуклеарниот договор од 2015 година, потпишан од Иран со Соединетите држави, Германија, Франција, Британија, Кина и Русија, познат како Заеднички сеопфатен план за акција му овозможува на Техеран да чува залиха од 202,8 килограми. Агенцијата извести дека Иран продолжува да збогатува ураниум до чистота до 4,5 проценти, поголема од 3,67 проценти дозволена според нуклеарниот договор.

Related posts

ДВ: Срамна игра на хрватската граница

admin

Во Словенија 45 починати за еден ден, 1.388 новозаразени

admin

Трејд во НБА: Вестбрук во Вашингтон, Вол во Хјустон

admin