21.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Загинаа осум мировници во хеликоптерска несреќа во Египет

Осум меѓународни мировници, вклучувајќи шестмина Американци, денес беа убиени, откако хеликоптер на американската армија „Блек хок“ се урна за време на рутинска мисија на Синајскиот Полуостров, објавија израелските и египетските власти.

Групата, која го следи следи израелско-египетскиот мировен договор од 1979-та година, во чија сопственост бил хеликоптерот, соопшти дека дополнителните две жртви биле француски и чешки државјанин.

Засега не се објавуваат имињата на загинатите лица, додека не се информираат нивните семејства.

Според израелските и египетските власти, се работи за несреќен случај, најавувајќи натамошна истрага за причините за несреќата.

Related posts

Сараево: Големи гужви поради скратеното работно време на институциите

admin

Пандемијата може да ја зголеми нееднаквоста во Европа

admin

Задолжителен негативен ПЦР тест за сите посетители на Грција

admin