33.3 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Еулекс упадна во куќата на Хашим Тачи

Припадници на Еулекс вршат претрес во куќата на поранешниот претседател на КОсово, Хашим Тачи, јавуваат приштинските медиуми.

Тачи од вчера се наоѓа во притвор во Хаг, откако му беше потврдено обвинението од страна на Специјалниот суд.

Тачи, Кадри Веселеи и други осомничени се за воени злосторства во Косово, меѓу кои и речиси за 100 убиства.

Жртви на кривичните дела од обвинението се стотина лица чиј идентитет е познат и меќу кои се косовски Албанци, Срби, Роми и лица од други националности, како и политички противници, соопшти претходно Специјалното обвинителство.

Од мисијата на Еулекс која пружа логистика и оперативна поддршка за апсење обвинети. вчера порачаа дека секој кој сторил криични дела треба да одговара, а судењето да биде чесно.

Related posts

French data watchdog fines Google, Amazon millions over cookies rules

admin

Волонтер ја прими првата тест-доза на вакцината против Ковид-19 развиена од турски Универзитет

admin

Вучиќ: Србија најдобра во Европа по раст на БДП

admin