21.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Европска комисија одобри купување на 300 милиони дози вакцина

Европската комисија одобри купување до 300 милиони дози вакцина против Ковид-19 од компаниите „Фајзер“ и „Бајонтек“.

Фармацевтските компании „Фајзер“ од САД и германски „Бајонтек“ во понеделникот објавија дека нивната експериментална вакцина има ефикасност од над 90 проценти во спречување на Ковид-19, врз основа на првичните податоци од големата студија, што претставува голема победа во борбата против пандемијата.

Related posts

Дизниевите играни филмови премиерно на „Дизни-плус“

admin

Këto janë dy shenjat më me fat të horoskopit për sot

admin

Доживотен имунитет за претседателот на Русија и за неговото семејство

admin