21.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Дани Алвеш: Барселона го губи идентитетот

Дани Алвеш, долгогодишниот фудбалер на Барселона, сега член на Сао Паоло, говорел за случувањата во својот поранешен клуб. Барселона катастрофално ја заврши минатата сезона, во четврт-финалето, во Лигата на шампионите, беа поразени со 8:2 од Баерн. Веднаш потоа замина тренерот Кике Сетиен, а Лионел Меси, клупската икона, побара трансфер.

„Барслеона ја менува својата филозофија, нормално е дека тоа носи проблеми. Мислам дека го изгубија препознатливиот идентитет, сега минуваат низ тежок процес во обид да го вратат. Поразите од Ливерпул и Баерн болат, но тави работи се случуваат во фудбалот. Од такви порази се учи. Барселона во моментов личи на клуб кој продава и купува, со тоа го губи идентитетот. Никогаш немаа храброст да ги признаат грешките“, рекол Алвеш.

Бразилецот открил дека летов му испратил порака на Меси и му порачал да остане „во својата куќа“. Тврди дека иста таква порака, во минатото тој добил од Меси, но морал да замине бидејќи клубот решил така.

Related posts

Словенија на врвот во Европа според неделниот број на смртни случаи од Ковид-19

admin

АМА награди 2020: Тејлор Свифт е уметник на годината

admin

Трендафилова повторно назначена за претседател на судот за ОВК

admin