30.6 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Голманот Божиновски позитивен на Ковид-19, немал контакт со останатите репрезентативци

Репрезентативниот голман, Даниел Божиновски доби позитивен тест на Ковид-19 и нема да биде во составот на фудбалската репрезентација за ноемвриските натпревари против Грузија (12. ноември), Естонија (15. ноември) и Ерменија (18. ноември).

Голманот на Силекс во неделата при пристигнувањето во Скопје беше подложен на тестирање, а веднаш откако му беше потврден позитивниот резултат го напушти хотелот, без да има контакт со останатите лица од репрезентацијата, стручен штаб или фудбалери.

– За жал, позитивен сум на коронавирус и ќе мора да поминам одреден период во карантин. Немам симптоми, но принуден сум да бидам изолиран од соиграчите во следниот период. На репрезентативните колеги им посакувам многу среќа и успех во намерата да се избориме за пласман на Европско првенство. Јас ќе бидам еден од најголемите поддржувачи, изјави Даниел Божиновски.

Селекторот Игор Ангеловски нема да повика друг голман за натпреварот со Грузија, но остава отворена можност тоа да го направи за дуелите од Лига на нации против Естонија и Ерменија.

Related posts

Wall Street Went From Fear to FOMO in a Week Everything Rallied

admin

Заев бара лидерска средба, Мицкоски не сака тоа да го организира Пендаровски

admin

Истрага против синот на Бајден

admin