24.3 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Германија: Вакцинација против коронавирус во првиот квартал од 2021 година

Германија не очекува вакцината против коронавирус да биде достапна пред првиот квартал од следната година, пишува во копијата од нејзината национална стратегија за вакцинација.

Во стратешкиот документ на Министерството за здравство на 15 страници, до кој „Ројтерс“ имаше пристап, седум потенцијални вакцини, чие тестирање треба да заврши оваа или следната година, може да бидат достапни во доволни количини за да се започне национална кампања за вакцинација за приоритетните групи.

Станува збор за вакцините на Астразенека, Бионтек со партнерот Фајзер, Модерна и Нововакс, Џонсон и Џонсон, Глаксосмитклајн и Кјурвек.

Германија планира да формира централизирани центри за вакцинација и да ги вакцинира приоритетните групи пред се.

Related posts

СКАНДАЛ ВО ХОЛИВУД! АНЏЕЛИНА ЏОЛИ мора да признае пораз – Го изгуби своето дете!? Таа се обиде да го измами судот и адвокатите, а ОВА ја чека!

admin

Помпео: Во Венецуела се случува измама и илузија, а не избори

admin

Пошта месецов ќе склучи договор со „Халк банка“, платниот промет ќе почне до март

admin