27.1 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Вјоса Османи в.д. претседател на Косово

Претседателката на косовскиот парламент, Вјоса Османи, ќе биде вршител на должноста претседател, затоа што тоа го предвидува косовскиот Устав во случај претседателот да ја напушти функцијата, пишува Коха.

Токму тоа се случи денес, кога Тачи на прес-конференција објави дека поднел оставка од функцијата претседател, наведувајќи дека обвинението на Специјализираното обвинителство во Хаг е потврдено против него.

Related posts

Владата ќе воведе 30-дневна кризна состојба во целата држава

admin

„Битлси“ инкасирале над 90 милиони долари минатата година

admin

САД му продаваат оружје на Тајван

admin