30.9 C
Los Angeles
August 9, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Во Хрватска 26 починати и повеќе од 2.400 заразени во последните 24 часа

Во последните 24 часа во Хрватска се регистрирани 2.480 новозаразени со коронавирус и 26 смртни случаи, објави Националниот штаб за цивилна заштита.

Бројот на активни случаи во Хрватска денес е 14.843, од кои 1.221 пациент се во болница, а од кои 118 пациенти се на апарати за дишење.

Од 25 февруари, во Хрватска се евидентирани вкупно 56.567 лица заразени со новиот коронавирус, од кои 654 починале, а вкупно 41.070 оздравеле, од кои 1.690 во последните 24 часа.

Во моментов има 29.404 лица во самоизолација. До денес се тестирани вкупно 523.382 лица, од кои 9.206 во последните 24 часа.

Related posts

Заев-Силвестри: Република С. Македонија припаѓа на Европа

admin

Tigray crisis: Ethiopia’s army mobilises troops

admin

Царовска: Државната матура ќе се одржи, задолжителна е и во развиените европски земји

admin