20.7 C
Los Angeles
August 15, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Во Иран помилувани 3.780 затвореници

По повод годишнината од раѓањето на пророкот Мухамед иранските власти одлучија да помилуваат 3.780 затвореници.

Портпаролот на иранското Обвинителство,Гулам Хусеин Исмаил изјави дека 2.301 затвореник се пуштени на слобода, додека на другите им се намалена затворската казна.

Меѓу ослободените осуденици се и 157 лица кои беа во затвор поради учество во недозволени протести изминатите години. Поради учество во протестоте во 2017, 2018 и во 2019 година на затворска казна осудени се стотици луѓе.

Помеѓу помилуваните се и 16 затвореници од исламските држави.

Согласно иранските закони, верскиот поглаварт има право да помилува затвореници по различни поводи, како што е годишнината од Исламска револуција.

Related posts

Jerry Rawlings: Ghana’s ex-president dies aged 73

admin

„Меси и Гризман играат како слаткари“

admin

Заев: Да се соочиме со историските прашања и да развиеме капацитет да си простиме

admin