30.6 C
Los Angeles
August 18, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

(Видео) Ерменци упаднаа во владината зграда, бесни поради договорот со Азербејџан

Незадоволни граѓани на Ереван упаднаа синоќа во зградата на ерменската Влада, бидејќи ерменскиот премиер Никол Пашинијан соопшти дека со лидерот на Азербејџан, Илхам Алиев и рускиот претседател, Владимир Путин, потпишал декларација за прекин на војната во Нагорно Карабах.

„Донесов тешка, исклучително тешка одлука за мене лично и за сите нас. Потпишав декларација со претседателите на Русија и Азербејџан за прекин на војната, со почеток од 1 часот по полноќ”, напиша Пашинијан на Фејсбук.

Тој наведува дека дека за него и за ерменскиот народ декларацијата е исклучително болна, но додаде дека одлуката ја донел врз основа на темелна анализа на воената состојба и врз основа на проценка на луѓето кои најдобро разбираат што се случува на теренот.

Ерменија и Азербејџан од крајот на септември се борат за Нагорно Карабах, планински регион во Азербејџан со мнозинско ерменско население.

Незадоволните граѓани го пробија кордонот на безбедносните сили и упаднаа во зградата на ерменската Влада.

Тасс јави дека „агресивните демонстранти“ ја кршат влезната врата од владиниот кабинет.

Related posts

За експертите бугарските условувања се апсурдни, продолжува интензивната дипломатска активност за изнаоѓање решение

admin

Horoskopi javor, shenja më e favorizuar sipas Paolo Fox

admin

Фаучи за вакцината на „Модерна“: Тешко дека има подобро од 95 % ефикасност

admin