29.4 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Британски експерт: Животот ќе се врати во нормала до пролет

По објавата на компанијата „Фајзер“ за новата вакцина, сер Џон Бел, професор по медицина на Универзитетот во Оксфорд и член на британскиот штаб за борба против коронавирус, изрази верување дека животот треба да се нормализира до пролет следната година.

Бел е познат како еден од најистакнатите британски медицински експерти, а неговите изјави и ставови имаат специфична тежина не само во Велика Британија туку и во многу други земји, наведува „Би-би-си“.

Бел изрази ентузијазам со објавата на фармацевтската компанија „Фајзер“ дека ефикасноста на вакцината се проценува на 90 проценти и додаде дека ќе има тешкотии во дистрибуцијата на новата вакцина, но дека тие тешкотии не се несовладливи.

Во интервју за „Би-би-си“ на Радио 4, професорот Бел објави дека до крајот на годината и во првите месеци од следната година може да има повеќе од една вакцина во Велика Британија.

Related posts

„Медиапул“ по изјавата на Заев: Од Софија засега нема сигнали дека е блиску до договор со Скопје

admin

Грција наскоро ќе потпише договор за набавка на 18 воени авиони од Франција

admin

Армиски возила ќе превезуваат заразени со ковид-19

admin