30 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Брзите тестови од денеска во функција- резултати за 20 минути

Утрово во поликлиниката Ѓорче Петров почна тестирањето со брзите рапид тестови. Еден тест чини 1000 денари , цена и за неколку пати пониска кои граѓаните ја плаќаат за да се тестираат на приватно. Прво се зема брис од нос и од грло, потоа се става во епрувета во која има течност, потребно е од 15 до 20 минути, на една плочка се капнува каде што веднаш се добива резултатот. Луѓе во закажан термин пред пунктот чекаа да бидат тестирани и да им биде соопштено каков е резулатот . Една од нив е и Јована Кежаровска , која заедно со нејзината мајка се терстираа.

Закажуваањето почна во петокот, а слободни термини веќе нема за цела недела.

А, доколку е лицето позитивно, веднаш во текот на денот ќе биде известено од Институтот за јавно здравје кој понатаму ќе постапи со епидемиолошка анкета за лицето да биде ставено во изолација. Денеска се очекува д апристигне и донација од 13.000 брзи тестови кои ќе бидат дистрибуирани по сите пунктови каде се врши тестирањето.

Related posts

Бектеши: В понеделник ќе ја објавиме мерката за враќање на туристичката такса од 2019 година

admin

Бајден оптимист, Трамп сѐ пожесток

admin

Цакај побарал признавање на Косово од министрите на Србија и на БиХ

admin