28.5 C
Los Angeles
August 9, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Бесплатна вакцинација против сезонски грип на здравствените работници

Министерството за здравство информира дека во оваа сезона на вакцинација против сезонски грип, за првпат е овозможена бесплатната вакцинација на здравствените работници да се спроведува во нивните матични установи, наместо да одат како и досега во Центрите за јавно здравје. Ќе се опфатат здравствените работници кои пројавиле интерес за вакцинација од јавно-здравствените установи во државата.

„ На овој начин, вакцината ја направивме подостапна за сите здравствени работници, како една од ризичните категории, чија заштита во услови на Ковид-19 пандемија е многу значајна.

Во првата испорака до установите се обезбедија 2790 вакцини. Во најбрз рок ќе бидат испорачани и дополнителни количини поради големиот интерес помеѓу здравствените работници.​

Во вторникот почна вакцинацијата против сезонски грип, а граѓаните можат да закажат термини за бесплатно вакцинирање преку својот матичен лекар. За оваа година, набавени се 40 илјади дози, 12 илјади дози повеќе од минатата година. Трета година обезбедуваме бесплатна вакцинација за лица над 65 години, лица со хронични заболувања, бремени жени, здравствени работници и деца до 5 години“ велат од Министерството.

Related posts

Д-р Бибер: Трите проблематични аспекти на бугарската позиција

admin

Словенија прогласи нова Вонредна состојба до 17. декември

admin

Нов почеток за поп-рок ѕвездата: Аврил Лавињ по разводот купи имот во Малибу кој се простира на 63 хектари земја

admin