30.9 C
Los Angeles
August 9, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Бајден го назначи својот долгогодишен соработник за шеф на кабинет

Новоизбраниот претседател на САД, Џо Бајден го избра долгогодишниот соработник Роналд Клајн за началник на канцеларијата на Белата куќа.

„ Рон беше непроценлив соработник во текот на многу години што работевме заедно – вклучително и спасување на американската економија од еден од најголемите падови во нашата историја во 2009 година. Подоцна, во 2014 година, ја надминавме тешката јавна здравствена состојба“, рече Бајден во изјавата.

Тој посочи дека Клајн има богато искуство и способност да работи со луѓе, како што посочи, од широк политички спектар.

„ Ова е токму она што му треба на шефот на кабинетот на Белата куќа, кога се соочуваме со кризата и се обидуваме да ја обединиме нашата земја“, се вели во соопштението на Бајден.

Реагирајќи на објавата на преодниот тим Бајден-Харис, Роналд Клајн рече дека му е укажана најголемата чест, пренесува „Гласот на Америка“.

„ Ме трогна довербата што ми е укажана. Очекувам да им помогнам на избраниот претседател и потпретседател да соберат разновиден и талентиран тим на Белата куќа, кој ќе се бори да ја спроведе нивната амбициозна агенда за промени и ќе се обиде да ги надмине поделбите во нашата земја“, рече тој.

Клајн ќе биде постар советник на Бајден и треба да помогне во формирањето на водечкиот тим на идната американска администрација. Бил ангажиран како виш советник во кампањата Бајден-Харис.

Во рамките на американската администрација, од 2009 до 2011 година, тој работел како началник на канцеларијата на поранешниот американски потпретседател за време на претседателот Барак Обама, кога Бајден беше потпретседател.

Исто така, во администрацијата на Обама, тој го водеше тимот за борба против ебола во периодот од 2014 до 2015 година.

Списокот на советници на Бајден за транзиција е полн со експерти запознаени со проблемите со кои ќе се соочи избраниот претседател откако ќе ја преземе функцијата, јавува „Гласот на Америка“.

Related posts

Неверојатниот Медведев на врвот на светот!

admin

Барние: Карантинот заврши, продолжуваат преговорите со Лондон

admin

Бајден оптимист, Трамп сѐ пожесток

admin