24.3 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Арсовски: Нема потреба од нов или анекс на договорот со Бугарија

Договорот со Бугарија од 2017 година е добра основа и рамка за да продолжат разговорите во насока на изнаоѓање решенија, изјави денеска на прес-конференција портпаролот на Владата, Душко Арсовски.

– Дозволете денеска да се случи разговорот на премиерот Зоран Заев со германската канцеларка Ангела Меркел, па потоа да известиме за деталите, додаде Арсовски одговарајќи на прашањата за барањето од Бугарија за нов анекс на Договорот и дали премиерот Зоран Заев има некакви предлози што ќе ги презентира на за денеска најавениот телефонски разговор со германската канцеларка Меркел.

Според него, став на Владата е дека нема потреба од нов договор или од анекс на Договорот за добрососедство со Бугарија.

Во врска со прашањето за македскиот јазик, Арсовски потенцира дека е веќе јасно оти македонскиот јазик и идентитетот се факти потврдени од ОН и Владата смета дека за ова не треба да има дилема.

Тој потенцира дека земјава го почитува Договорот со Бугарија од 2017 година и останува на ставот дека тој е одлична рамка и нуди инструменти за да се менаџираат прашања за кои официјална Софија има некаква загриженост.

– Подготвени сме да прифатиме објаснувања во оваа насока и би упатиле апел и би го осудиле говорот на омраза во двете земји и сакаме да ги повикаме сите чинители да го поддржат овој апел и заедно да спречиме нов наплив на омраза во кој било правец, што би влијаело на какво било начин, дали на преговарачите или на Комисијата што се занимава со историските прашања, рече портпаролот Арсовски, додавајќи дека дилемите за историските прашања треба да ги разрешат експертите од двете држави.

Related posts

Обвинението е потврдено: И Селими денес патува за Хаг

admin

Палмер: Евро-атлантските интеграции значат подобра иднина за БиХ

admin

Привршува изборната кампања во САД

admin