33.3 C
Los Angeles
August 8, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Алт: Бугарското вето да се искористи како повод за укинување на принципот на едногласност при одлучувањето во ЕУ

Ниту една земја на ЕУ нема право да го негира правото на самоопределување на друга земја. По блокадата на Кипар и санкциите на ЕУ против Лукашенко, ЕУ треба конечно да го искористи бугарското вето како повод да го укине принципот на едногласност и со тоа да ја врати способноста на Унијата да дејствува при важни одлуки, побара пратеничката на Либералната партија (ФДП) во германскиот парламент и член на Комисијата за надворешна политика – Рената Алт, пренесува „Дојче веле“.

Таа потенцира дека користењето од страна на Бугарија на членството во ЕУ како средство за
изнудување отстапки во историскиот спор со Северна Македонија, е целосно неприфатливо и притоа „го торпедира“ секој напредок во процесот на пристапување кон ЕУ.

Според Алт, обновената блокада на пристапните преговори во ситуација кога ЕУ конечно постигна договор за одржлив и транспарентен пристапен процес, ќе биде „фатален сигнал“.

-Сојузната влада треба да го искористи преостанатото време на германското претседателство и да апелира до бугарската страна да не ја попречува тековната непречена реформска динамика во Северна Македонија со својот националистички историски ревизионизам, порачува пратеничката.

Related posts

Поранешниот менаџер на Гризман: Меси е канцерот на Барселона

admin

ХК: Новиот закон против насилството врз жените и семејството е добра основа

admin

Глен Клоуз: Гвинет Палтроу не заслужи Оскар за улогата во „Вљубениот Шекспир“

admin