24.3 C
Los Angeles
August 10, 2022
DailyNews – MK
Uncategorized

Азербејџан: Во нападите на Ерменија загинаа 92 цивили, повредени 404 лица

Во артилериските и ракетните напади на Ерменија извршени во населените места на Азербејџан досега загинаа 92 цивили, додека се повредени 404 цивили, пренесува Агенција Анадолија (АА).

Главното обвинителство на Азербејџан соопшти дека во болница почина еден цивил кој беше ранет во ракетниот напад организиран од Ерменија врз градот Берде на 28 октомври.

Според тоа, во периодот од 27 септември до 5 ноември загинаа 92 азербејџански цивили, додека 404 лица се повредени.

Поради нападите на Ерменија, 2.971 куќа, 100 стана и 502 јавни објекти се во неупотреблива состојба.

Related posts

Во ковид центрите во Скопје за 24 часа се хоспитализирани 43 пациенти

admin

ВМРО-ДПМНЕ не кажува дали ќе се согласи Собранието да работи онлајн

admin

Џој Кориган ја покажа атлетската фигура во дводелен костим за капење

admin